На думку нардепа Мережка, “іноді треба просто звільняти тих, хто робить такі заяви”.
У Раді прокоментували заяву Сікорського про Крим / колаж УНІАН, фото European Union, УНІАН
“Абсолютно неприпустима” заява очільника Міністерства закордонних справ Польщі Радослава Сікорського про Крим є небезпечною, зокрема тому що вона ставить під сумнів територіальну цілісність України. Як передає кореспондент УНІАН, таку думку під час брифінгу висловив Олександр Мережко, голова Комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва.
Говорячи про нещодавню заяву Сікорського щодо Криму, депутат нагадав, що, на думку очільника МЗС Польщі, “треба передати Крим під мандат ООН і провести референдум”.
“Чесно кажучи, мене дуже засмутила і здивувалася ця заява. Здивувала тому, що ми очікували з боку міністра закордонних справ дуже дружньої для нас країни, нашого союзника, розуміння і підтримки ситуації”, – сказав він.
Мережко додав, що йдеться і про Україну, про її інтереси, про її Конституцію, про засади міжнародного права, в тому числі, засаду територіальної цілісності України.
“Небезпека цієї заяви, на мою думку, полягає в тому, що вона була зроблена міністром закордонних справ Польщі. Як ми знаємо, офіційну точку зору держави представляють три особи: це президент, це прем’єр-міністр і це міністр закордонних справ”, – нагадав депутат.
Так, зауважив Мережко, йому хотілося б почути від імені Польщі якусь реакцію на цю заяву: “Бо це доволі небезпечно. Інакше це можна розглядати як офіційну позицію держави”.
Саму ж заяву парламентар назвав “абсолютно неприпустимою”:
“Взагалі поняття мандату ООН, підмандатної території – це з історії міжнародних відносин початку 20-го століття. Тобто Ліга Націй. Нічого такого в рамках сучасної системи ООН немає. Була так звана система опіки, підопічні території. Але ця система перестала існувати також. Тобто, що він мав на увазі, – абсолютно незрозуміло навіть з міжнародно-правової точки зору”.
Крім того, додав він, “стосовно закликів до проведення референдуму, то це кричущим чином суперечить і нашій Конституції, і міжнародному праву”.
“Річ також у тім, що не можна винагороджувати агресора, не можна винагороджувати злочинця. Спроба анексії Криму є тяжким міжнародним злочином. І злочинець, держава-агресор має відповідати за це. А в жодному разі не можна говорити про якесь, в даному випадку йдеться про своєрідне винагородження якимось референдумом”, – сказав голова комітету.
Мережко наголосив, що заява Сікорського, на його думку, є небезпечною ще й тому, що “вона ставить під сумнів територіальну цілісність України, її суверенітет”.
“Це абсолютно неприпустимо”, – підкреслив він і висловив думку, що “за такими заявами іноді треба просто звільняти тих, хто робить такі заяви”.
Читайте також:
Скандальна пропозиція: за яких умов ООН може зайнятися Кримом
Президентка Єврокомісії прибула до Києва
Президентка Єврокомісії їде до Києва: у чому причина
Заява Сікорського про Крим
Як відомо, раніше Сікорський зробив заяву щодо Криму під час дискусії на 20-й міжнародній конференції у Києві. Судячи з цієї цитати, Сікорський вважає за можливе піти на компроміс щодо Криму, щоб закінчити війну.
“Крим символічно важливий для Росії та особливо для Путіна, але стратегічно важливий для України. Тому я не бачу, як вони зможуть домовитись без демілітаризації Криму. Ми могли б передати його під мандат ООН із місією з підготовки чесного референдуму після перевірки того, хто є законним мешканцем тощо… І ми могли б відкласти це на 20 років”, – сказав він.
У МЗС України відреагували на пропозицію Сікорського передати Крим під мандат ООН для підготовки референдуму. У міністерстві наголосили, що статус Криму як української території не підлягає обговоренню.