фото Freepik Знання з біології мають навчити дітей цивілізовано взаємодіяти з довкіллям
Заслужений вчитель України, кандидат біологічних наук Руслан Шаламов викладає біологію в харківському науковому ліцеї «Обдарованість». Водночас він є співавтором Державного стандарту початкової, базової середньої й старшої профільної освіти, а також керівником перевірки робіт українського учнівства з природничої галузі дослідження PISA. У подкасті «Дофамін для освіти» від НУШ він пояснив, як треба викладати дітям науку, щоб знання були корисні і цікаві. І конкретно чого практичного навчає біологія.
Руслан Шаламов наполягає, що знання з біології мають навчити дітей цивілізовано взаємодіяти з довкіллям. Адже самоціллю освіти є не лише отримання знань, але й розвиток особистості.
«Біологія – наука про життя, але на шкільних уроках вона до життя не має ніякого дотику. Ми репродукуємо, відповідаємо на запитання, які не несуть в собі ніякого змістового навантаження», – констатує вчитель.
Тому навчати потрібно корисного – не фактажу, а того, як можна стати кращим, знань, які допоможуть ухвалювати рішення в складних життєвих ситуаціях, встановлювати причинно-наслідкові та логічні зв’язки, свідомо реагувати на виклики й розвʼязувати проблеми відповідно до контексту. Цього всього мусять вчити природничі предмети, переконаний Руслан Шаламов.
У школі біологію потрібно вивчати це в комплексі. Підхід може бути: екологічний, еволюційний, функціональний. Наприклад, у темі «Пізнаємо природу» розказуємо про всі види спостережень; класифікація і експеримент: пророщувати насіння квасолі, дивитися на те, як призма розкладає світло, вимірювати швидкість вітру залежно від пори року.
Традиційні методи навчання не виправдовують ваших очікувань? Альтернатива є! Дистанційна школа «Оптіма» пропонує інноваційний підхід. Комбіновані уроки, інтерактивні завдання, авторські матеріали – усе це не просто забезпечує високу ефективність навчання, але й формує в учнів цікавість до нового. Дізнайтеся, як вступити до дистанційної школи, та розпочніть захопливу подорож до знань!
Що корисного біологія навчає для життя
Віруси й бактерії. Часто люди вірусне захворювання лікують антибактеріальними препаратами.
Щеплення і вакцини. Ті, хто має достатні знання з біології, ніколи не матиме сумніві у потрібності їх, впевнений біолог.
Продукти ГМО. Руслан Шаламов пояснює, що попри поширені стереотипи продукти ГМО насправді кращі, бо їх зробили для споживання, модифікували так, що в них більше вітамінів і поживних речовин.
Програма 8 класу дає знання, як працює організм людини, що треба знати для збереження здоров’я.
У 10 класі тема «Обмін речовин і перетворення енергії» пояснює не стільки про сам обмін речовин, скільки про хвороби обміну речовин, профілактику таких хвороб. Дітей неохідно навчити ще в школі, як правильно укласти власний раціон, харчуватися так, щоби жити довго й не хворіти, зберігати всі системи органів у нормальному стані.
«Генетика. Спадковість і мінливість» розповідає про спадкові захворювання і їхню профілактику. Популяризує медико-генетичну консультацію.
«Репродукція і розвиток» – не стільки про механізми репродукції й розвитку, скільки розповідає про репродуктивну медицину, її методи та успіхи науки на цей час.